Koňská oáza – domov pro koně v nouzi

Již dva roky pečuju o tři staré, vyřazené koníky, kterým hrozilo, že skončí na jatkách. S velkou láskou k přírodě a ke zvířatům věřím, že život lze udržet v harmonii. Starý, postižený a jinak nepotřebný kůň má málo šancí na poklidné stáří. V komerčních stájích zabírá místo výdělečným koním a málokdo má chuť je dlouhodobě bez užitku dotovat.

Co je můj cíl?

Cílem je poskytnout trvalý domov pro staré, týrané a nechtěné koně. Věřím, že koně mají právo na spokojený život i když nemohou již sloužit. Ráda bychom svojí činností a osvětou pomohla zlepšovat vztah lidí nejenom ke koním, ale ke zvířatům a k přírodě obecně. Přinášet radost koním i lidem 💖.

Naši koníci

Jednooký Princ  červený bělouš – letos v únoru u nás oslavil 26 narozeniny, přišel před dvěma lety, byl hodně vyhublý, pořád ho nakrmuju, jde to pomalu, je to kolos, ale obrovské zlatíčko. V minulosti byl navíc vychováván pomocí biče, dokonce mu vidlemi vypíchli očičko, takže vidí jen na jedno oko. Dlouho nechtěl nechat sáhnout na hlavu, měsíc nebylo možné nasadit mu ohlávku. Nyní už se mazlínkuje a ohlávka i síťka proti mouchám jsou pro něj naprostá normálka. Nedávno u nás byl zubař, který Prince prohlédl a zjistil, že již nemá kompletní chrup a hůře se mu zpracovává obyčejné seno. Navrhl, abych mu poloviny dávky podávala v granulích (ty stejné, co má Ninka jako kompletní dávku). Miluje děti, je až obdivuhodné, jak je k dětem laskavý. Princátko sice nemá jedno očičko oko, ale vidí vše 🙂.

Ninuška je 30 let stará kobylka, která k nám přijela před dvěma lety vyhladovělá a vychrtlá na kost.  Vzhledem ke svému věku a stavu jejich zoubků totiž není schopná požvýkat normální seno a musí tedy dostávat speciální máčené granulované seno které je čtyřikrát dražší. Takový kůň se komerční stáji nevyplatí živit – není to ekonomické.  Ninka dlouhodobě dostávala jen minimální dávky granulovaného sena, které ji sice jakžtakž udržovaly při životě, ale zůstala z ní jen kostřička potažená kůží.   Teprve po té, co jsme vychytali dávku sena, kdy měla k dispozici jeden 25 Kg pytel na dva dny, začala se opravdu pěkně zakulacovat. Ninuška je naše zlatíčko. Dnes má Ninka excelentní top formu, je krásně kulaťoučka a energie má jako arabský hřebec 😍.  Časosběrné album, jak ji senné granule vlastně zachránily život a jak po nich krásně nabrala, si můžete prohlédnout zde >>

Ninka v den příjezdu. Byla pořád unavená a spala

Linda (16 let) Linda je poměrně mladá kobylka se zlatým srdíčkem, která prodělala zlomeninu přední nohy. Naštěstí jí její majitelé v těžké chvíli podrželi a dali ji šanci žít. Nyní má Linda nožku sice zahojenou, ale silně kulhá, což jí na kráse vůbec neubírá. Sice již nikdy nebude vhodná k ježdění, ale za to  miluje mazlení a je na ni fakt krásný pohled, neboť je to impozantní a nádherný kůň. A navíc je skvělá fotomodelka 🙂

 

Mojí snahou je dělat lidem radost a zároveň pomáhat koním v nouzi. Najdete nás kousek od Chrudimi, v obci Sobětuchy. Pokud se budete chtít za koníkama přijet podívat, velice ráda vás uvítám, jen poprosím, abyste mi dali vědět, abych si podle toho přizpůsobila program, naposat mi můžete na email: konska.oaza(zavináč)gmail.com, nebo do zpráv na FB Koňská oáza. . Můžete si sebou vzít klidně i něco na zub a posvačit u stolu s výhledem na koníky 🙂 Je to úžasný pohled.

Co nás aktuálně pálí?

Podle skromné kalkulace musím na každý měsíc nastřádat minimálně 17 000 korun. To je úplný základ pro tyto tři koníky. Je v tom nájem objektu a pozemku plus voda (6000), měsíční dávka senných granulí pro Ninušku (4000 Kč), která bohužel normální seno nepochroupe, seno pro velké (2500 za oba, včetně dopravy, která je čím dál dražší), Papání do kyblíčků (1500 – kukuřičný šrot, sladový květ, lněné semínko atd.) sláma ( 1500 za všechny, včetně dopravy). Nyní, po nedávné návštěvě zubaře, musí i Princ dostávat větší část senné dávky v granulích. Není na tom tak špatně jako Nina, která má celou sennou dávku v granulích, ale i tak je tedy potřeba nakoupit měsíčně o nějakých deset pytlů více.

Za každou finanční pomoc budeme vděčné transparentní účet 239181296/0600. Zde také můžete koníkům zanechat vzkaz.

Aktualitky 2023

Jako poděkování pro všechny co nám fandí připravuji na jaře  zábavnou keškovou hru – Koňskou kešku.  ✌
O dalších novinkách vás budu blíže informovat i na našich FB stránkách Koňská oáza.

Jak již bylo řečeno výše, podpořit nás můžete i malým příspěvkem na náš úplně nový transparentní účet 239181296/0600 (nyní řešíme administrativu zápisu Koňské oázy do registru spolků, jakmile bude zápis proveden, změní se i název účtu na Koňská oáza. Do té doby je názvem účtu spoluzakladatelka Zuzanka Holá). Do zprávy pro příjemce můžete našim koníkům napsat něco milého, to vždycky potěší 🙂

konska.oaza(zavináč)gmail.com. Děkujeme za důvěru i přízeň a přejeme krásný den.

Naši koníci na ČT24 >>

Náš dobročinný obchůdek s uměleckou tvorbou na podporu a rozvoj domova pro koně v nouzi >>

Koňská stezka – geocachingová hra >>