Koňská oáza – domov pro koně v nouzi

Pečuji o tři staré koníky, o které již jejich majitelé neměli zájem se starat a tak by skončili na jatkách. S velkou láskou k přírodě a ke zvířatům věřím, že život lze udržet v harmonii. Starý, postižený a jinak nepotřebný kůň má málo šancí na poklidné stáří. V komerčních stájích zabírá místo výdělečným koním a málokdo má chuť je dlouhodobě bez užitku dotovat.

Co je náš cíl?

Cílem je poskytnout trvalý domov pro staré, týrané a nechtěné koně. Věřím, že koně mají právo na spokojený život i když nemohou již sloužit. Ráda bychom svojí činností a osvětou pomohla zlepšovat vztah lidí nejenom ke koním, ale ke zvířatům a k přírodě obecně. Přinášet radost koním i lidem

Co nás aktuálně pálí?

Podle skromné kalkulace musím na každý měsíc nastřádat minimálně 17 000 korun. To je úplný základ pro tyto tři koníky. Je v tom nájem objektu a pozemku plus voda (6000), měsíční dávka senných granulí pro Ninušku (4000 Kč), která bohužel normální seno nepochroupe, seno pro velké (2500 za oba, včetně dopravy, která je čím dál dražší), Papání do kyblíčků (1500 – kukuřičný šrot, sladový květ, lněné semínko atd.) sláma ( 1500 za všechny, včetně dopravy). Nyní, po nedávné návštěvě zubaře, musí i Princ dostávat větší část senné dávky v granulích. Není na tom tak špatně jako Nina, která má celou sennou dávku v granulích, ale i tak je tedy potřeba nakoupit měsíčně o nějakých deset pytlů více.

Za každou finanční pomoc budeme vděčné transparentní účet 239181296/0600. Zde také můžete koníkům zanechat vzkaz.

Naši koníci

Jednooký Princ  červený bělouš – 26 let, přišel hodně vyhublý, pořád ho nakrmuju, jde to pomalu, je to kolos, ale obrovské zlatíčko. V minulosti byl navíc vychováván pomocí biče, takže si dlouho nechtěl nechat sáhnout na hlavu, měsíc nebylo možné nasadit mu ohlávku. Nyní už se mazlínkuje a ohlávka i síťka proti mouchám jsou pro něj naprostá normálka. Nedávno u nás byl zubař, který Prince prohlédl a zjistil, že již nemá kompletní chrup a hůře se mu zpracovává obyčejné seno. Navrhl, abych mu poloviny dávky podávala v granulích (ty stejné, co má Ninka jako kompletní dávku). Miluje děti, je až obdivuhodné, jak je k dětem laskavý. Princátko sice nemá jedno očičko oko, ale vidí vše 🙂.

Linda (16 let) Linda je poměrně mladá čtrnáctiletá kobylka se zlatým srdíčkem, která prodělala zlomeninu přední nohy. Naštěstí jí její majitelé v těžké chvíli podrželi a dali ji šanci žít. Nyní má Linda nožku sice zahojenou, ale silně kulhá, což jí na kráse vůbec neubírá. Sice již nikdy nebude vhodná k ježdění, ale za to  miluje mazlení a je na ni fakt krásný pohled, neboť je to impozantní a nádherný kůň. A navíc je skvělá fotomodelka 🙂

Ninuška je 30 let stará kobylka, miluje mazlení a moc ráda podřimuje. Ninka má vzhledem ke svému věku a stavu jejich zoubků speciální stravu. Jelikož nepožvýká normální seno, dostává máčené granulované seno. Teprve po té, co jsme vychytali dávku sena, kdy má k dispozici jeden 25 Kg pytel na dva dny, začala se opravdu pěkně zakulacovat. Ninuška je naše zlatíčko. Časosběrné album, jak ji senné granule vlastně zachránily život a jak po nich krásně nabrala, si můžete prohlédnout zde >>

Chceme dělat lidem radost a zároveň pomáhat koním v nouzi. Najdete nás kousek od Chrudimi, v Rabštejnské Lhotě. Velice rádi vás uvidíme v dny otevřených dveří, které plánujeme a o nichž vás budeme informovat.

Aktualitky 2023

Jako poděkování pro všechny co nám fandí připravuji na jaře  zábavnou keškovou hru – Koňská stezka.  Ona byla již jednou zprovozněná, ale o prázdninách ji někdo poničil sebral praporky i kešky. Takže se bude tvořit znova.
O dalších novinkách vás budu blíže informovat i na našich FB stránkách Koňská oáza.
Pestrý život našich koníků můžete sledovat také na Yutube Koňská oáza

Podpořit nás můžete i malým příspěvkem na náš úplně nový transparentní účet 239181296/0600 (nyní řešíme administrativu zápisu Koňské oázy do registru spolků, jakmile bude zápis proveden, změní se i název účtu na Koňská oáza. Do té doby je názvem účtu spoluzakladatelka Zuzanka Holá). Do zprávy pro příjemce můžete našim koníkům napsat něco milého, to vždycky potěší 🙂 Pokud budete chtít, abychom vás informovali o připravované Koňské stezce a dnů otevřených dveří, můžete nám tam zanechat i svůj email, nebo nám napsat na: konska.oaza(zavináč)gmail.com. Děkujeme za důvěru i přízeň a přejeme krásný den.

Naši koníci na ČT24 >>

Náš dobročinný obchůdek s uměleckou tvorbou na podporu a rozvoj domova pro koně v nouzi >>

Koňská stezka – geocachingová hra >>