Kam za nejkrásnějšími plážemi

Představte si ty dokonalé kulisy – zdánlivě nekonečná pláž pokrytá bílým pískem, z jedné strany obklopená vysokými palmami, z druhé tyrkysovým mořem. Chtěli byste na podobném místě strávit svou příští dovolenou? Pokud patříte mezi milovníky pláží, zjistěte, kde najdete ty nejlepší. 

Kypr, Protaras, pláž Fig Tree Bay

Myslíte si, že kvůli nádherným plážím musíte za hranice Evropy? Jste na omylu, odpočinek v perfektním prostředí si můžete užít i pokud máte omezený budget. Na Kypru najdete hned několik pláží, které se vám vryjí do paměti, podle zkušených cestovatelů je ale vůbec nejlepší ta s názvem Fig Tree Bay

Najdete ji v letovisku Protaras a její jméno je odvozené od fíkového stromu stojícího opodál. Můžete si být jisti křišťálově čistou vodou, ne nadarmo je také pláž označena Modrou vlajkou kvality. Je třeba počítat s tím, že pláž je svou krásou proslulá a v hlavní sezóně se na ní tak sjíždějí turisté z širokého okolí. Svou chvilku téměř o samotě si ale také můžete užít, a to když sem vyrazíte brzy ráno či mimo sezónu.

Portugalsko, Albufeira, pláž Falesia

Ani dovolená v Portugalsku vás nebude stát majlant. Portugalská pláž Falesia není obklopená palmami, ale vysokými útesy zbarvenými do zlatova červeného odstínu. Je tak poměrně netypická, avšak pohledy na ní jsou o to víc dechberoucí. 

Nachází se zhruba 10 kilometrů od oblíbeného letoviska Albufeira, které v létě praská ve švech. Pláž Falesia tak představuje oblíbený cíl turistů. Pokud na ni však dorazíte mimo sezónu, můžete ji mít celou skoro jen pro sebe. Region Algarve je navíc proslulý krásným počasím po celý rok, v lednu se tedy v oceánu sice nevykoupete, na druhou stranu můžete po pláži Falesia podniknout delší procházku, kdy nepotkáte jinou živou duši, vyzkoušeno. 

Menorca, Cala Galdana, pláž Cala Macarelleta

O něco dražší dovolená vás čeká na Menorce, na druhou stranu mnohdy nebudete ani věřit, že jste stále v Evropě. Menší sestra Mallorky ještě není tak poskvrněná turistickým ruchem, nabízí proto celou spoustu panenských pláží, které svým vzhledem směle mohou konkurovat těm karibským. Tou vůbec nejkrásnější je ale Cala Macarelleta. 

Pláž Cala Macarelleta naleznete poblíž města Cala Galdana. Pláž je sice menší, ale obvykle nebývá přecpaná k prasknutí. V hlavní sezóně sem sice turisté míří, brzy po ránu nebo mimo letní prázdniny si ale budete moci vychutnat chvilku jen pro sebe. Na místě budete obklopení velkými skalisky, zelenými borovicemi a krásně modrou vodou. Vše dohromady vytváří nesmírně harmonický obrázek, na který jen tak nezapomenete. 

Kuba, Varadero

A nyní k exotice. Právě exotické destinace totiž nabízí přesně takové pláže, které si nejspíš mnozí z nás vybaví pod pojmem ”dokonalá pláž”. Jako první vybíráme tu v letovisku Varadero na Kubě. 

Varadero je přesně takové letovisko, jaké si nejspíš představíte po vyslovení slovního spojení “karibský ráj”. Pláž pokrytá bílým pískem se táhne do dálky a dokonale kontrastuje s modrou barvou mořské vody. Relax na této pláži je nezapomenutelným zážitkem, ještě když ho doplníte sklenkou pravého kubánského rumu. 

Anquilla, Maundays Bay

Bez debat sem musíme zařadit i ostrov Anquilla, který patří do souostroví Malých Antil. Těžší už bylo vybrat tu jednu nejkrásnější pláž, protože na tomto ostrůvku naleznete celou řadu ohromujících zátok. 

Maundays Bay se nachází na jihovýchodním cípu ostrova a okouzlí vás křišťálově čistou vodou i dokonalým tvarem. Pozvolna klesá do moře, je tudíž vhodná i pro neplavce či menší děti. Přičtěte k tomu téměř úplnou absenci vln a máte ideální místo pro další rodinnou dovolenou. Ubytovat se můžete přímo u pláže v hotelu Belmond Cap Juluca a mít tak tuhle nádheru neustále na očích. 

Seychely, Praslin, pláž Anse Lazio

Tropické Seychely uchvátí každého. Vybrat jedinou pláž byl trochu oříšek, nakonec ale máme jednoznačný verdikt: pokud chcete opravdu něco top, zamiřte na ostrůvek Praslin a pláž s názvem Anse Lazio. 

Ostrov Praslin je maličký, pláž Anse Lazio tak neminete, ať už vaše ubytování bude postavené kdekoliv. Až k ní dorazíte, na chvíli se vám zastaví dech. Nechybí zde dokonale bílý písek, tyrkysové moře, ikonické balvany z granitu ani shluky palem. Roste zde mimochodem jedinečný druh palem zvaný Coco de Mer, které plodí největší ořechy na světě. Ještě více se však tyto obrovské plody proslavily tím, že svým vzhledem připomínají ženské pozadí či klín. 

Turks a Caicos, Providenciales, pláž Grace Bay 

Na úplný závěr jsme si nechali bonbonek v podobě klenotu, který pravidelně vyhrává nejrůznější ankety o nejkrásnější pláž světa. Souostroví Turks a Caicos vypadá jako ráj na zemi samo o sobě, jedna pláž ale přeci jen vyniká: Grace Bay. 

Pláž Grace Bay najdete na severovýchodě ostrova Providenciales, který je součástí souostroví. Představte si tu nejdokonalejší možnou pláž s neuvěřitelně bílým pískem a tyrkysovou vodou. Máte představu? Tak ani ta dost pravděpodobně nebude dostačovat skutečné kráse Grace Bay. Podél celého zálivu se navíc nachází korály, toto místo je tak skvělé i pro potápění. 

Tento seznam by mohl být ještě výrazně širší, v našem článku se vůbec nedostalo například na Bora Bora, Fiji nebo Thajsko. Prošli jsme ale desítky recenzí a vzali v potaz názor řady zkušených cestovatelů, a tak získali přehled toho skutečně nejlepšího. 

Neopomenutelný je fakt, že každý má jiný vkus a každému se líbí něco jiného. Někdo upřednostní malou plážičku obklopenou skálami, jiný zdánlivě nekonečnou pláž. Někomu se líbí palmy, jiný dá přednost borovicím. Nádherné pláže ale naštěstí najdete po celém světě, snadno si tak vybere tu svou jedinou. V každém případě platí poučka: když někam jedete a jedná se vám o krásu pláží, nespoléhejte se pouze na katalogové fotky, ale podívejte se na obrázky od reálných cestovatelů. Právě tak předejdete možnému zklamání na místě.

Líbil se vám můj článek? Kdykoli mě pozvete na kávičku, podpoříte mojí tvorbu a já vám budu moci častěji přinášet nové články a příběhy.