Před rokem jsem publikovala svůj osobní příběh ohledně ženšenu, který mi vskutku zachránil život. Přečíst si jej můžete zde.
Dějiny ženšenu
Ženšen se v Číně používá již více než 5000 let. Jeho popularita se rychle šířila díky mohutným léčivým, posilujícím a omlazujícím účinkům. Tvar kořene často mívá podobu lidské postavy, což byl také zřejmě důvod k prvnímu použití ženšenu jako léku. Kořeny ženšenu se sklízejí, když jsou maximálně rostlé a zachovávají si rovnováhu mezi hlavičkou, hlavním kořenem a postranními kořeny, to bývá většinou mezi pátým až sedmým rokem věku rostliny.
V Číně se začal ženšen užívat v mandžuských horách a díky svým zázračným schopnostem se stal symbolem božské harmonie na zemi. Pro čínské obyvatele, je uznávanou harmonizační bylinou, která napomáhá zachovávat rovnováhu těla i mysli. Jeho léčivé účinky byly zkoumány v mnoha výzkumných ústavech a mnohými institucemi byly také oficiálně uznány. Dokonce i Světová zdravotnická organizace (WHO) dala ženšenu zelenou.
Ženšen se používá jako adaptogen. Normalizuje fyziologické funkce v závislosti na tom, co daný jedinec potřebuje. Ladí a posiluje orgány tak, aby byly v co největší harmonii. Buduje vytrvalost a sílu, omlazuje hormonální sekreci endokrinního systému, zlepšuje zrak a sluch, bojuje proti únavě a chrání před většinou typů stresů.
Druhy ženšenu
Existuje více druhů ženšenů, avšak nejvíce byly prozkoumány tyto: Panax ginsing (čínský nebo korejský ženšen), Panax quinquefolius (známý též jako americký ženšen) a Eleutherococcus senticosus (sibiřský ženšen).
Korejský ženšen a čínský ženšen (Panax ginseng) se vyskytuje v celé východní Asii a Rusku. Dodnes se také vyskytuje ve vzdálených končinách Mandžuska a Severní Koreje, kde roste divoce. V jiných částech Asie byl již zničen neúměrným sběrem. Ženšen je stínomilná vytrvalá a opadavá rostlina s bílými kvítky. Má pětičetné lístky a plodí drobné červené bobule. Nažloutle hnědý kořen má ohřevné účinky, díky nimž je velice vhodný pro lidi, kteří trpí na studené končetiny.
Americký ženšen (Panax quinquefolius), roste v oblastech Severní Ameriky. Používá se ke zvýšení energie a k posílení imunitního systému. Zlepšuje krevní oběh a blahodárně působí na slezinu a plíce. Pomáhá překonávat nervovou podrážděnost.
Sibiřský ženšen (Eleutherococcus senticosus). Nejedná se sice o pravý ženšen, je však s ženšenem příbuzný. Tato rostlina pochází z východního Ruska, kde roste v lesích. Byla objevena ruským lékařem Bekhmanem. Sibiřský ženšen dokáže upravovat organismus tak, aby lépe snášel zátěž, a proto bývá hojně používán sportovci ke zvýšení fyzické kondice. Sibiřský ženšen významně mírní příznaky menopauzy.
Indický ženšen neboli Vitánie snodárná rovněž mezi pravé ženšeny, ale má vysoký obsah účinných látek, které jsou podobné jako u ženšenu. Používá se při léčbě depresí a nespavosti. Snižuje hladinu cholesterolu a obsah cukru v krvi. Také se mu říká rostlinná viagra. Celkově má výrazné imunostimulační účinky.
Červený a bílý ženšen: jedná se o dvě odlišné formy zpracování ženšenu. Červený ženšen, který se vyrábí hlavně v Koreji, a bílý ženšen. Bílý ženšen se získává tak, že se oškrábaný čerstvý ženšen usuší na slunci nebo v horkém vzduchu bez páry. U červeného ženšenu se naopak kořen před sušením neškrábe. Je důkladně a dlouho vystavován horké páře. Tento způsob zpracování zvyšuje účinnost saponinů a jiných aktivních látek. V průběhu tohoto procesu se mění barva na světle hnědou až sytě červenou. Jedná se o nejlepší úpravu ženšenu.
Léčivé účinky ženšenu
Ženšen působí na psychickou i fyzickou odolnost člověka. Extrakty z kořenů ženšenu se dnes používají jako adaptogenní prostředek, který především snižuje negativní vliv stresových faktorů na organismus, zlepšuje celkovou schopnost koncentrace, paměť i duševní výkonnost, povzbuzuje životní elán, zlepšuje depresivní stavy apod. Léčivé účinky ženšenu se využívají pro posílení mužské potence a plodnosti, ženšen zlepšuje chuť k jídlu, odstraňuje žaludeční nevolnosti, pomáhá při zánětech střev, ulevuje při křečích, průjmech, revmatismu i bolestech hlavy.
Známé účinky ženšenu:
- Harmonizuje orgány: Seřizování funkčnosti všech orgánů je zřejmě tou nejhlavnější schopností ženšenu.
- Zlepšuje aktivity mozku: Ženšen podporuje soustředění a paměť. Bylo prokázáno, že má dokonce schopnost obnovovat paměťové buňky.
- Normalizuje krevní tlak: Reguluje krevní tlak. Lidem s vysokým krevním tlakem jej snižuje a lidem s nízkým krevním tlakem naopak zvyšuje.
- Regeneruje organismus: Urychluje léčebné procesy a regenerační procesy organismu.
- Má protizánětlivé účinky: Ženšen zmírňuje záněty v těle. Snižuje dokonce i chronické záněty, tlumí alergie, bolest a chrání před virózami.
- Zpomaluje stárnutí: Ženšen potlačuje oxidaci tuků a tím bojuje proti stárnutí.
- Pomáhá při onkologické léčbě: Snižuje horečky způsobené radiací, zlepšuje chuť k jídlu a celkově urychluje zotavení. Potlačuje množení a vývoj rakovinných buněk a jejich metastáz.
- Významně pomáhá překonávat stres a depresivní stavy: Má blahodárné účinky na nervy a nespavost.
- Léčí žaludeční obtíže: Podporuje průtok krve v žaludeční sliznici, čímž je urychlen pohyb ve střevech a celkově podpořena střevní i žaludeční aktivita.
- Léčí kardiovaskulární onemocnění: Snižuje krevní cholesterol a také zlepšuje krevní oběh. Potlačuje výskyt arteriosklerózy.
Jak vidno, ženšen je opravdový všelék a životabudič. Mě osobně se osvědčil konkrétně tento Červený ženšen pravý, který jsem koupila zde >>
Moje osobní zkušenost s vitariánskou stravou a detoxikačními projevy
Jak začít bojovat s depresí? Zatočte s ní a začněte žít
Lákají vás erotické seznamky?
Ženšen, příběh o bylince, která mi doslova zachránila život
Můj dnešní oběd, aneb jak je snadné jíst Raw vegan
Jak zdravě zhubnout
Jak se zbavit vtíravých myšlenek? Pracujte s maximálně účinnou metodou