Máte na hlavě lupy? Přečtěte si, jak se jich konečně zbavit

Určitě se shodneme na tom, že lupy na vlasech nevypadají nijak vábně. Ale víte, že je má každý? Ano, dokonce i vaše kamarádky, jejichž pokožka hlavy se na první pohled jeví jako naprosto dokonalá. Rozdíl mezi vámi a jimi je v tom, že mají lupů velmi málo, a tak je na první pohled vůbec nepostřehnete. Nemusíte však zoufat, existuje způsob, jak šupinatění kůže výrazně zredukovat.

Co jsou lupy a u koho se objevují?

Potíže s lupy mohou potkat každého. Týkají se žen i mužů se všemi typy vlasů a pokožky. Příčinami mohou být kolonizace kvasinek, ale také genetické předpoklady – zvýšená citlivost na působení některých vnějších faktorů.

Přemnožení kvasinek rodu Malessezie vede k nepřiměřeně rychlému obnovování buněk nejsvrchnější vrstvy kůže (epidermis). Jejich shluky mohou mít podobu velkých odchlipujících se lupů nebo přilnavých mastných lupů šedožluté barvy.

Tvorba lupů bývá doprovázena lehkým i poměrně intenzivním svěděním suché pokožky hlavy a v horším případě silným podrážděním. Částečky odumřelé kůže jsou obvykle vidět ve vlasech i na oblečení, na které padají při česání i samovolně. Množení kvasinek rodu Malassezie podporují stres, nečistoty v ovzduší a v neposlední řadě zima.

Seznamte se, aneb Jaký typ lupů najdete na vaší hlavě?

Lupy se dělí na dvě základní skupiny: na mastné a suché. Rozlišíte je na první pohled, a právě podle jejich vzhledu poznáte příčinu poruchy.

Zatímco tenké suché lupy šedé nebo bělavé barvy, které nemají tendenci přilnávat k pokožce hlavy a padají na ramena, jsou zcela běžné, v případě hrubších mastnějších lupů nažloutlé barvy hovoříme o mírnějších projevech seboroické dematitidy. Dalším častým znakem onemocnění je podrážděná narůžovělá kůže.

Pokud se na zarudlé pokožce hlavy tvoří rozměrnější suché lupy bělavé barvy, jde o psoriázu neboli lupénku. Jejím charakteristickým znakem je svědění. Vážnější projevy jsou rozhodně důvodem pro návštěvu odborníka.

Kdy výskyt lupů přestává být v pořádku a je vhodné jej řešit?

Lupů se nikdy zcela nezbavíte, ale pokud se potýkáte se seboroickou dermatitidou nebo psoriázou, měli byste se zaměřit na příčiny a eliminovat faktory, které se podílí na zhoršení stavu pokožky hlavy.

K rozvoji psoriázy, jejíž projevy jsou vážné (lupy mohou pokrýt většinu hlavy), přispívají nadměrný stres, některé infekční choroby i určité druhy léků (např. lithium, beta-blokátory, syntetická antimalarika). Nadměrná produkce buněk epidermis vede k zhrubnutí suché pokožky v okolí skvrn, k obnově buněk dochází přibližně čtyřikrát rychleji a na úrovni dermis dochází k zánětlivým reakcím.

Zřejmě nejúčinnějším způsobem, jak se problémů s lupy zbavit, je dodržování specifických hygienických návyků. Důležité jsou především pravidelné mytí kvalitním šamponem s šetrným složením, důkladné oplachování pokožky a opatrné vysoušení vlasů.