Historie a současnost svatebních hostin

 

Proč se vůbec pořádají svatební hostiny

Svatební hostina patří k nejdůležitějším součástem svateb. Jak se tento rituál měnil v průběhu času a jak vypadá dnes?

Svatební hostiny jsou bezesporu milou tradicí, jejich kořeny jsou hlubší, rozhodně tu nejde jen o ukojení hladových žaludků svatebčanů.

Traduje se, že sňatek bez svatební hostiny vůbec nemusí být platný. Novomanželé totiž spolu musejí pojíst. Přestože v právní společnosti se hlavní atributy korektně platného sňatku odklonily od tradic a pověr, udrželo se mnoho z nich i ve víru právního státu.

A svatební hostiny jsou právě jedním z atributů, kterému se podařilo přežít. Byť si prošly poměrně bouřlivým vývojem.

Jak vypadají svatební hostiny dnes

Většina novomanželů dnes řeší to, zda bude mít svatební hostina podobu cateringu nebo zůstanou u dříve velmi oblíbeného pojetí klasické restaurace. Catering má jednu zásadní výhodu: Vyberete si službu a místem již nijak omezeni nejste, zkrátka za vámi kompletní svatební menu přijede naprosto kamkoli.

Restaurace jsou zase vhodnější pro svatební hostiny s menším počtem hostů. U restaurací i cateringu lze také poměrně snadno odvodit cenu, protože většina z nich určuje částku od sumy tzv. „na hlavu“ neboli na jednu osobu. A to se většinou dočtete v ceníku.

Je potřeba si ale samozřejmě uvědomit, co vše je v ceně svatební hostiny započítáno. Stěžejní položkou totiž mnohdy není ani tak jídlo, jako spíš nápoje, a to především ty alkoholické, jež tvoří nejdražší položku na účtu. A platí samozřejmě známé pravidlo, že kvalitu pod určitou částku získat prostě nelze a zkrátka si budete muset připlatit, jestliže nechcete své hosty šidit.

Svatební hostiny v hotelu Gregor

Svatební hostiny hotelu Gregor vám nabízejí krásné prostředí moderního hotelu, moderně vybavené a zkušený personál, který má mnoho let zkušeností s pořádáním svateb i dalších událostí, a to včetně akcí většího rozsahu (plesy, kongresy atd).

Pro svatební hostinu o větším počtu osob si snoubenci většinou pronajímají velký sál. Ten pojme až 200 lidí a je plně vybavený, klimatizovaný a vytápěný. Rovněž je možné prostory dimenzovat podle vašich potřeb – zajistit pódium, navrhnout adekvátní výzdobu, případně vhodně přetvořit uspořádání stolů tak, aby sál pohodlně pojal všechny svatebčany.

Obdobně lze dimenzovat pro svatební hostinu malý sál. Vejde se sem 50 hostů a zázemí sálu je podobné: Můžeme tedy prostory vyzdobit, jsou plně klimatizované a vytápěné. V případě potřeby také dle přání budoucích novomanželů domluvíme hudbu, což může být také živá kapela.

Samotné složení svatební hostiny je vždy v rukou snoubenců. Ať si navrhnete tradiční pokrmy nebo se inspirujete aktuálními gastronomickými trendy, vše bude zařízeno k vaší maximální spokojenosti.

Líbil se vám můj článek? Kdykoli mě pozvete na kávičku, podpoříte mojí tvorbu a já vám budu moci častěji přinášet nové články a příběhy.