Sladké opium lásky aneb syndrom růžových brýlí

Období počáteční zamilovanosti se dá přirovnat k uměleckému dílu. Je krásné, obdivuhodné, toužebné a velice cenné. Je původcem těch nejkrásnějších společných chvil, slastí a očekávání. Občas však způsobuje nemalé problémy.

Abychom si to všechno mohli co nejvíce užít, přichystala nám naše čarodějka lásky úžasný hormonální koktejl, který spouští vlny euforie, zvyšuje vnímání tělesných i emotivních prožitků a způsobuje dokonalé zaslepení vůči partnerovým chybám. Na svém protějšku vidíme jen ty nejskvělejší věci, přičemž vnímání jeho chyb je téměř nulová. Je to dokonce vědecky potvrzené.

V roce 2004 totiž badatelé z londýnské University College provedli na toto téma studii a zjistili, že činnost mozku v oblastech jež zodpovídají za kritické myšlení, je v počátečním období zamilovanosti velmi úspěšně potlačována. Je to právě diky onomu mistrně připravenému koktejlu.

Proč to pro nás matička příroda vůbec dělá?

Ptáte se proč nám nasazuje ony pověstné růžové brýle? Důvod je velice jednoduchý. Příroda ženám servíruje milence na zlatém podnose proto, aby přestali přebírat a nechaly se úspěšně oplodnit. Dělá to proto, neboť si uvědomuje, že ideální muž pro ženu neexistuje a kdyby nechala výběr na samotné ženě, zřejmě bychom jako lidstvo brzy vymřeli.

Podobnou strategii používá rovněž u mužské části populace, jen ten důvod je úplně jiný. Mužům ukazuje ženy v tom nejlepším světle proto, jelikož oni sami nejsou soudní a jejich nároky na ženu mnohonásobně převyšují jejich šance na získání práva plodit. Stručně řečeno, i oškliví a nezajímaví muži, by rádi obšťastňovali krásné sexy ženy, ale protože k takové se pravděpodobně nikdy ani nepřiblíží, tak jim příroda milosrdně nasazuje růžové brýle. I obyčejná ženská je pro ně náhle sexy bohyní a muž má tak možnost zasít na úrodné pole.

Růžové opium

Správně namíchaný poměr hormonů situaci výrazně vylepšuje, a párům tak dává příležitost splnit svoji plodící povinnost. Účinky koktejlu však trvají jen pár měsíců, po té pohár hormonů vysychá a růžový opar bledne. Nastává období procitnutí. Někdy může být opravdu kruté. Najednou se ze sexy kuřačky stává hulící monstrum, které sobecky zamořuje vzduch, z ladné dámy popíjející drink je neurotická závislačka a místo ženy plné vášně, vidí muž nesnesitelnou hysterku.

Ani ženy nebývají nepříjemného procitnutí ušetřeny. Z bohéma se vyklube notorický flákač, z mužného ochránce nepřístojný rváč a z charismatického elegána se spoustou erotických nápadů je patologický sukničkář.

Zásadní riziko růžových brýlí tedy tkví v tom, že v počátcích zamilovanosti se partneři navzájem nedokáží vnímat takoví, jací opravdu jsou a v návalu vášně a neutuchající euforii, mohou udělat nerozvážná rozhodnutí. Nejčastější a špatně napravitelnou chybou bývá zbrklá svatba. Když totiž po nějaké době růžový opar opadne, jsou oba vzájemně překvapeni a ve většině případech i velice zklamáni z toho, koho si vzali. Lásku prostě nelze stavět jen na chemickém základě.

Máme se tedy růžovým brýlím bránit?

Ne, právě naopak. Užívejte si toto krásné a neopakovatelné období, protože vás bude držet nad vodou vždy, když budete mít na partnera vztek. V kritických chvílích si vybavíte nádherné okamžiky vzájemné fascinace a to vás posílí.

Užívejte si dobu růžových brýlí naplno, ale nikdy nezapomínejte, že po ní vždycky přijde vystřízlivění a s ním i možné zklamání. Proto nedělejte žádná ukvapená rozhodnutí a snažte se i v bouři vášní zachovávat si co nejchladnější hlavu. Srdce může hořet, ale hlava pořád myslí!

Proč mi ubližuješ když tvrdíš, že mě miluješ? >>
Už nechcete být hodná holčička? Přečtěte si moji výstřední Příručku pro mrchy začátečnice a dozvíte se, jak se stát ženou, které muži padají k nohám >>

hodná holka

kuchyňská