Se vtíravými myšlenkami (VTM) se jistě již setkalo mnoho z nás. Zdroje uvádí, že 70% lidí se s nimi potýká dokonce pravidelně. Tyto myšlenky mohou být protivné, nepříjemné, ale někdy, což záleží na stavu duše dotyčného, mohou být i hrůzné a děsivé. Pokud lezou do hlavy příliš často, způsobují velké psychické problémy. Berou energii, podporují depresi a znemožňuji dotyčnému konstruktivně uvažovat.
Na světě je mnoho lidí, které jejich vlastní vtíravé myšlenky pěkně prohánějí. Mnohdy jsou totiž tyto VTM spojeny s nutkavou neurózou a to je pak jízda. Obsedantně kompulzivní porucha, jak se jevu odborně říká, ale může člověku udělat ze života doslova a do písmene peklo. Zde je jeden malý příklad:
Pan Petr, než odešel ráno do práce, tak strávil minimálně dvacet minut kontrolou sporáku a zamčených dveří. „Několikrát jsem obešel byt, jestli není nikde nic zapnuté.“ Pak jsem byt zamknul a odešel. Ale ne na dlouho. Zpravidla jsem se ještě nejméně třikrát vrátil, abych se ujistil, že je opravdu zamčeno. Někdy jsem si dokonce odemknul a znovu zkontroloval sporák.“ říká Petr.
Je Vám to povědomé? Zdlouhavé kontroly bytu jsou totiž nejtypičtější projevem této poruchy.
Paní Jana se snažila své nutkání k nekonečným kontrolám vyřešit tak, že všechny spotřebiče vytahala ze zásuvek. To ji na nějakou dobu dalo pocit bezpečí. Jenomže pak chodila znova a znova kontrolovat zásuvky, čímž si tedy vůbec nepomohla. Ve finále, když už se zoufale snažila v klidu odejít, vypnula hlavní jistič. Stav její ledničky po návratu domů jistě není nutné komentovat.
Všem, kdo se mi v minulosti s obs. komp. neurózou svěřovali, jsem poradila, aby si předtiskli tabulku, do které si vypíší všechny kontrolované úseky v bytě, a při odchodu, když budou provádět svoji rituální kontrolu, si vědomě a pomalu odškrtávali provedené kontroly. Patrně to není převratný vynález, ale kupodivu funguje skvěle.
Vtíravé myšlenky však nemusí být vždy spojeny s obsedantně kompulzivní poruchou. Mohou působit i samostatně, ale i tak dokáží napáchat hodně škody. Stačí, pokud si dotyčný stále přehrává nějaké hrůzné obrazy, které někde viděl nebo dokonce zažil. Někomu pracuje fantazie natolik, že už se mu v hlavě promítá celý dokonale natočený soukromý thriller. Přestože tyto myšlenky samy o sobě dotyčného nijak fyzicky neomezují (na rozdíl od obsedantně kompulzivní neurózy), tak o to větší zlo páchají na jeho psychice. To, co se mu neustále promítá do hlavy, se zpětně odráží na kvalitě prožívání skutečného života. Je jedno, zda se jedná o obrazy, které už někde viděl nebo zda si je vymýšlí. Nejčastěji to bývá spojení obou variant. Každopádně, výsledkem těchto VTM bývá nechuť k životu. Ne, že by přímo musely způsobovat sebevražedné impulsy, ale jsou natolik ničemné, že v člověku svým častým působením, vyvolávají trudnomyslnost a dále prohlubují již stávající deprese.
Hodně časté VTM jsou ty, jež ponoukají k obavám o své zdraví. Spřádají různé scénáře, jaké by to bylo, kdyby dotyčný onemocněl těžkou nemocí. Tyto myšlenky jsou pak mnohdy bohužel důsledkem skutečného onemocnění. Psychosomatická onemocnění nejsou vůbec vzácná a mnohá vznikají právě následkem těchto vtíravých myšlenek. Lékaři, kteří se zabývají psychosomatikou, o tom ví své.
Nastává tedy otázka, jak se těchto vtíravých černých myšlenek zbavit. Já osobně jsem začala pracovat metodou nahrazováním černé myšlenky, nějakou jinou, takovou, která je příjemná a natolik atraktivní, že dokáže odpoutat pozornost od té nepříjemné. Vtip a kouzlo této metody spočívá v tom, že si předpřipravíte témata, na která se zaměříte, pokud se o vás pokusí VTM. Tato témata si zpracujete do vizualizací a budete si je pouštět jako video. Důležité je, abyste toto připravené video spustili hned, jakmile se o vás VTM pokusí. To znamená, že se musíte naučit okamžitě vypínat VTM a spouštět vámi připravené video.
Já svým lidem radím, aby si představili tlačítka, taková, která znají z internetových stránek, a používali je k vypínání vtíravých myšlenek a k zapínání přednastavených vizualizací. Aby tato metoda správně fungovala, je nutné používat vypínací tlačítko ihned, jakmile se VTM objeví. To znamená, že nesmíte nechat vtíravou myšlenku puštěnou ani vteřinu. Skutečně se to dá natrénovat a skutečně to funguje. Lidé, kterým jsem tuto metodu poradila, mají o mnoho méně VTM. Ti, co se více snaží, nemají už téměř žádné.
Tuto metodu samozřejmě aplikuji i na sobě a mohu naprosto seriózně říci, že je to jediná metoda, která mi kdy pomohla netrýznit se vtíravými myšlenkami, a že jich bylo. Já jsem si přednastavila vizualizace, které mě hrozně baví. Jen tak pro inspiraci, jsou to krátká videa: Jak jezdím na koni, jak si vybírám koně, jak kupuji luxusní auto, jsem u moře, v paláci, v zahradách… no prostě je toho opravdu spousta.
Kdo nemá talent na vizualizace, může použít trošku jiný způsob nahrazování černých myšlenek, a tím je vnitřní zábavný kanál. Začněte si odříkávat vtipy. Pokud žádné neznáte, snažte se nějaké vydolovat z vaší paměti, protože tam jich je určitě pár uloženo. Dejte si zkrátka závazek, že nějaký vtip v duchu odříkáte. Další tip je vhodný pro křížovkáře: začněte si sestavovat vlastní křížovku. V duchu můžete hrát i šachy, nebo začít počítat modrá auta v okolí. Dělejte prostě vše proto, aby se mysl odpoutala od původního záměru VTM.
Nejdůležitější na celém procesu je, utnout černou myšlenku opravdu hned v základu. Nenechat ji plynout a ihned ji nahradit těmi přednastavenými tématy. Řekla bych, že je to rozhodně ta nejtěžší část k tréninku, ale pokud ji člověk zvládne, má vyhráno, a to doslova.
Někdo by mohl namítnout, že přece člověk nemůže mít samé pozitivní myšlenky. Já říkám, že vlastní myšlenky mají být jenom pozitivní. Naše okolí nám nabízí dost negativních věcí, které vstřebáváme, tak proč si život znepříjemňovat ještě nějakými zničujícími vtíravými myšlenkami?
Jak si můžete snadno zharmonizovat mysl i tělo, aby se Vám lépe žilo? Využijte obrovského potenciálu korejského ženšenu, opravdového mistra na deprese a bojovníka s únavou.