Ženšen, příběh o bylince, která mi doslova zachránila život

Chtěla bych vám tu nyní svým příběhem představit zázračnou bylinku nebo spíše její kořen, která mi do slova a do písmene zachránila život.

Před pár lety jsem se rozhodla podnikat. Vybrala jsem si jedno z nejtěžších typů podnikání a otevřela si bar. Jako tisíce dalších podnikatelů, jsem si správně nespočítala náklady a dobu návratnosti, a tak celé mé podnikání šlo do háje. Deset měsíců jsem se držela zuby nehty a každý den doufala, že zrovna dnes se to přehoupne a začne se dařit. Mezitím jsem začínala dlužit, kam jsem se podívala. Moje energie mizela jako pára nad vodou a já byla stále zničenější a unavenější.

Už jsem dál nezvládala celou noc obsluhovat a přes den uklízet a zavážet zásoby. Bar jsem s velkými ztrátami pustila a rychle si začala hledat zaměstnání. Zůstala jsem úplně bez peněz, bez energie a s hromadou statisícových dluhů. Zažívala jsem velice těžké období. Všechno mě sráželo na kolena a při pohledu na jakoukoli obálku, co mi přišla do schránky, se mi hned udělalo špatně.

Přestala jsem zvedat telefony, neboť mě stále uháněly nějaké vymahačské agentury. Moje únava neustávala. Nevím, co bylo horší, jestli ta stálá únava, nebo deprese. V práci, jsem vůbec nefungovala, takže mi nakonec dali padáka. Přestože jsem neměla fakt už co jíst, nebyla jsem schopná jít ani na brigádu. Nic. V té době mě zachraňovali finanční dotace od mých dobrých přátel.

Přestala jsem chodit ven, protože mě zmáhalo zajít si i na nákup. Mé jediné jídlo byly rohlíky a levná jablka. Co s takovým životem. Začala jsem na internetu lovit informace o bezbolestné sebevraždě. Ale taková neexistuje. Pročítala jsem všechny možné diskuze na téma deprese, syndrom vyhoření, chronická únava a hledala způsob jak z toho mého stavu ven. Jistě se ptáte, proč jsem nezašla k doktorovi. Věřte tomu nebo ne, já neměla sílu nikam jít! Dál jsem tedy hledala svoji spásu na internetu. Nechtěla jsem skončit na žádných návykových lécích, takže jsem pátrala po nějaké přírodní alternativě. Téměř za poslední peníze jsem si koupila krabičku pilulek třezalky.

Je to přírodní antidepresivum. Psali, že účinek se projeví za 14 dní. Neprojevil se nijak. Ani po měsíci užívání mi třezalka nezabrala. Zkoušela jsem i meduňku, kozlík a já nevím co ještě. Bez úspěchu.

Pátrala jsem tedy dál a několikrát se dostala k článkům o zázračných účincích korejského ženšenu, které byly při různých oficiálních studiích mnohokrát prokázány. Dokonce i Světová zdravotnická organizace (WHO), dala ženšenu zelenou. Co tedy ten ženšen umí a proč mě zaujal? Rozhodla jsem se ho vyzkoušet, přestože jsem byla zklamaná z předchozího užívání bylinek, díky čemuž se pro mě další bylinné přípravky staly jen babskou vábničkou.

Nechci vás nudit odborným výkladem účinků ženšenu, řeknu jen v kostce, čím mě ženšen zaujal. Je to harmonizační bylinka, která v těle dává vše do rovnováhy. Co funguje slabě, to posílí, co funguje moc silně, to oslabí. Ženšen je tedy něco jako ladič klavíru. Utahuje a povoluje strunky tak, aby vše hrálo jak má.

Neodstraňuje projevy nemocí, nýbrž ladí tělo, aby se nemocí zbavilo. To byla ta informace, která mi vlila naději do žil, že jsem konečně našla, co jsem hledala. Mojí nemocí byl únavový syndrom provázaný s pekelně zarputilou depresí.

Protože můj účet již pár měsíců zel prázdnotou, poprosila jsem svého skvělého kamaráda, zda by mi ho mohl přes internet koupit. Dorazil třetí den. Prvních čtrnáct dní jsem nepociťovala žádné změny a byla jsem z toho velmi smutná. Jistě to znáte také, když je člověk v krizi, chce prostě pomoc hned. Nicméně jsem jej brala dál.

Jednoho dne se však stalo něco zvláštního. Ráno jsem jako obvykle šla vyvenčit své dva pejsky. Mnoho měsíců naše venčení spočívalo v tom, že jsem vyšla před dům, nechala je vyčůrat, vykakat a šlo se domů. Neměla jsem sílu ani obejít blok domu. Psi to samozřejmě nesli velice špatně, protože byli z dřívějška zvyklí na dvacetikilometrové výlety.

Takže, ráno jsem šla vyvenčit pejsky a jak tak čekám, než se odbaví, napadlo mě, že bychom se mohli podívat co nového se děje v parku, kde jsme, díky mým problémům, již dva roky nebyli. Nakonec jsme v parku strávili dvě hodiny! Bylo to něco nádherného. Ani jsem si neuvědomila, že to bylo za ty dva roky poprvé, co se takhle venčíme. Dalších pár týdnů už jsme normálně chodili takto do parku a já začala vymýšlet, co bych tak mohla dělat, abych vydělala peníze a začala tak řešit svoji situaci. Najednou jsem dostala chuť dělat spoustu věcí. Vlila se mi do žil nová energie a ta mnou začala pěkně cloumat.

Vyrážela jsem se smečkou na výlety a rozesílala firmám svůj životopis. Měla jsem takové sebevědomí, že jsem rozeslala svůj životopis i tam, kde požadovali středoškolské až vysokoškolské vzdělání, přestože ho nemám. Představte si, že hned první tři pohovory jsem zvládla a dostala nabídky. Mohla jsem pracovat jako realitní makléřka s fixním platem plus provize, nebo jako mediální konzultantka v nově vznikající teleshoppingové televizi, nebo jsem se mohla realizovat v jedné cestovní kanceláři. Vybrala jsem si mediální konzultantku. Rázně, plná chuti a energie, jsem vstoupila do své nové životní etapy.

Deprese zmizely jako pára nad hrncem a energie mi každý den narůstala! Byla jsem na tom líp, než kdykoli před tím. Z vydělaných peněz jsem postupně vracela dluhy u svých přátel a pak začala splácet i to ostatní.

Ti co můj blog čtou delší dobu, již vědí, že jsem proti veškerým potravinovým doplňkům. Sazím na dobrou výživu a dostatek pohybu – to je to, co tělo ke svému správnému fungování potřebuje. Když člověk baští co má a hodně se hýbe, nepotřebuje žádné předražené preparáty. Nedávám ani moc velkou sílu bylinkám, já osobně jsem jich vyzkoušela hodně, ale upřímně, nezabírala mi žádná.

Nevím proč, možná jsem měla málo víry, nebo špatné várky. Netuším. Ženšen je u mě však veliká výjimka. Ten mi zabral až zázračně. Čeho si na něm nejvíce cením je to, že to nedělal na úkor ničeho. On mi prostě opravdu vyladil součástky v těle tak, abych se rychle vzpamatovala z uplynulého stresu a depresí a nabrala novou energii. Třeba někoho z vás můj malý příběh inspiruje a díky magické rostlině ženšenu, znovu nabere dech.

Jak začít bojovat s depresí? Zatočte s ní a začněte žít
Jak zdravě zhubnout
Jak se zbavit vtíravých myšlenek? Pracujte s maximálně účinnou metodou

Líbil se vám můj článek? Kdykoli mě pozvete na kávičku, podpoříte mojí tvorbu a já vám budu moci častěji přinášet nové články a příběhy.