Běhání, všechny chmury zahání

Běhání je radost. Uvolňuje endorfiny a tím oblažuje naši duši. Pojďte se se mnou rozběhat ke štěstí.

Běhání je skvělý způsob, jak si vylepšit figuru a hlavně svoji fyzickou kondici, bez zbytečného vyhazování peněz za posilovny. Začátky mohou být samozřejmě trošku obtížné, neboť mnohé z nás bojují jak s časem, tak s nechutí, či jenom s vlastní prachobyčejnou leností. Je navýsost pravděpodobné, že právě ta lenost a nechuť jsou naše největší brzdy. Zkuste si to tedy naplánovat tak, aby vás běhání bavilo. Rozhodně si v začátku nedávejte žádná velká předsevzetí. Velké nároky na výkon mohou být totiž velmi odrazující. V žádném případě si neplánujte kolik toho uběhnete. Nastavte si to tak, že prostě půjdete ven, dáte rychlou procházku, zaklušete a uvidíte. Uvidíte, že tato idea vás sama vytáhne z bytu ven. Mě to takhle funguje perfektně. Mnohokrát se mi také nechce jít běhat, a to jsem již celkem pokročilá běžkyně. Jakmile si představím ten okruh, který normálně dělávám, tak se mi protočí panenky a nejraději bych nikam nešla. Tento nešvar jsem vyřešila úplně snadno tím, že jsem si přestala dávat běžecké kvóty. Prostě jdu ven, hezky si zaklušu a uvidím. Ještě nikdy se mi nestalo, že bych se nerozběhala.

20151024_112605-1

Tady na fotce jsme připraveni jít ven. Je půlka února a venku 11 stupňů 🙂  Než jsme vyrazili ven, nevěděla jsem zda se budeme jen procházet, či zda si zaběhám. Nechala jsem to otevřené. Ten den jsem lehkým tempem uběhla 10 kilometrů :). A to radím i vám, nedávejte si žádné kvóty. Jděte ven. Začněte rychlou chůzí, zaklusejte si a uvidíte co dál. Ještě nikdy se mi nestalo, že bych se nerozběhala 🙂

Jste venku? Fajn. Začněte s pomalým během. Pomalý běh je vlastně hodně rychlá chůze a chůze je přece hrozně fajn. Než se tedy dostanete k opravdovému běhu, můžete si jen tak lážo plážo vykračovat a postupně přidávat na rychlosti. Zůstaňte u té rychlosti, která je vám příjemná. Na běhu většinou bývá nesympatické rychlé zadýchávání. Spousta lidí raději ani neběhá, jen aby se nezadýchala. Pokud vám také vadí zadýchávání, tak délku a rychlost korigujte tak, aby vám to bylo pohodlné a příjemné. Klidně prokládejte běh s rychlou chůzí. Časem vám zadýchávání přestane vadit a hlavně se budete zadýchávat mnohem méně a navíc až po opravdu větší zátěži.

Před běháním je nutné se vždycky rozcvičit! Dělají to všichni sportovci a rozhodně to nedělají pro srandu králíků. Protáhněte si nejenom nohy, ale i záda a ruce.

Před běháním nejezte. Dejte si něco lehkého minimálně hodinu a půl až dvě hodiny před vyběhnutím. Ideální je větší porce ovoce. Snězte ho co nejvíce. Já si dávám ke svačině čtyři jablka a dva banány. Cukry obsažené v ovoci jsou nejlepší a nejrychlejší formou energie, a ta se vám při běhu bude náramně hodit. Další příval energie pak do sebe dostanete díky našlápnutému přehrávači s vaší oblíbenou hudbou.

Aby se vám dobře běhalo, pořiďte si kvalitní sportovní výbavu. Pokud balancujete s penězi, tak vždy upřednostněte koupi opravdu kvalitní obuvi, před stylovým značkovým oblečením. Boty výrazně ovlivní váš výkon i pocit při běhu. Zde vážně nešetřete. Pokud peníze nemusíte řešit, pak je velice fajn koupit si kromě perfektních bot i perfektní oblečení. Rozhodně se zaměřte na oblečení z takzvaných funkčních materiálů. Nejenže bude perfektně odvádět pot, ale je na těle velice příjemné a v neposlední řadě i skvěle vypadá.

Pokud chcete, aby vám byl běh opravdu přínosný, je nutné ho začlenit do vašeho programu pravidelně. Naučte se ho brát jako součást vašeho života. Neberte si počasí, jako záminku proč sedět doma. Naučte se vhodně oblékat i do nepřízně počasí. Pamatujte, že neexistuje špatné počasí, ale špatné oblečení. Překonejte se i když jemně prší. První kapky nemusejí být příjemné, ale odměnou vám budiž krásně svěží vzduch. Nezapomeňte však, že nesmíte zůstávat v mokrém oblečení. Doma se rychle převlékněte do suchého. Běhání je fajn i v zimě. Tady doporučuji se opravdu zbytečně nezadýchávat a volit spíše pomalejší tempo, neboť mrazivý vzduch nemusí každému udělat dobře. Ale pokud budete poklusávat v mírném tempu, bude to fajn.

Po běhání je potřeba, abyste svému tělu dodaly bílkoviny. Většina sportovců si po tréninku dává maso. Ideální je udělat si mega salát a hodit na něj grilovaný kuřecí steak. Mám však dobrou zprávu i pro vegetariány. Zelenina totiž obsahuje bohaté množství bílkovin, přičemž nejvíce jich má ta listová. Nu a v kombinaci s luštěninami, oříšky či semínky si může každý vegetarián připravit pěknou proteinovou bombu po běhu.

Myslete samozřejmé též na pitný režim. Co vypotíte, musíte zase tělu dodat. Pijte nejlépe obyčejnou vodu, nebo čerstvě vymačkané šťávy. U mě vede šťáva z pomerančů. Je nesmírně nabuzující a osvěžující.

Už máte chuť jít běhat? Tak na nic nečekejte a hned jděte. Nečekejte na zítřek, ani na správnou konstelaci hvězd. Jděte běhat a užívejte si to!
Vaše Sonia N

Proč mi ubližuješ když tvrdíš, že mě miluješ?
Už nechcete být hodná holčička? Přečtěte si moji výstřední Příručku pro mrchy začátečnice a dozvíte se, jak se stát ženou, které muži padají k nohám