I vy můžete vyhrát nekonečný boj s depresí

Každý ji někdy měl a mnoho z nás jí má téměř pořád. Deprese se totiž pomalu stává naší věrnou společnicí. Pokud momentálně trápí i vás, mám tu pár možností jak se s ní statečně poprat a hlavně nad ní zvítězit.

V prvé řadě je potřeba si uvědomit, zda jde o depresi podmíněnou, nebo nepodmíněnou. S tou první vám mohu pomoci, s tou druhou vám může opravdu pomoci jen zkušený psycholog, nebo psychoterapeut. V dnešním článku se společně podíváme na to, jak si ulevit od sžíravé a bolestivé deprese.

Podmíněná deprese vzniká následkem dlouhodobějšího působení nežádoucích vnějších vlivů na vaši osobu. Pokud se chcete takové deprese úspěšně zbavit, musíte si uvědomit, co vám ji způsobilo. Nejčastěji to bývá ztráta zaměstnání, s následnou neschopností najít si nové. Pokud tato situace trvá dlouho, bavíme se tu třeba o roku i více, je na depresi zaděláno. Potíže s financemi, omezení životního standartu, ztráta sebeúcty a pocit beznaděje, to je živná půda pro depresi. Deprese pak způsobuje, že nemáte sílu obcházet potencionální zaměstnavatele, nevěříte v nabízené šance, a tak je už ani nepřijímáte a pomalu se chystáte umřít. Tím se váš stav jen prohlubuje a získává punc nebezpečného nepřítele. Je bezpodmínečně nutné proti depresi okamžitě začít bojovat.

Další správnou cestou je odstranění problému, jež vám depresi způsobil. V případě ztráty zaměstnání to znamená jediné: začít na sobě pracovat a zvýšit si naději na úspěch. Pokud neumíte pracovat s počítačem, okamžitě se to naučte, ať na otázku, zda zvládáte vkládání obrázků do textu, nekroutíte nechápavě hlavou. Snažte se zdokonalit ve všem, co by vám v hledání práce mohlo pomoci. Neházejte flintu do žita a už vůbec nenadávejte na svůj věk. Prostě hledejte své možnosti a schopnosti, a ty pak svým potencionálním zaměstnavatelům sebevědomě předkládejte. Pamatujte si, platí jedno zákonné pravidlo: zažijete-li stokrát ne, musí zákonitě přijít i první ano.

Člověk může začít trpět depresí i bez toho, že by se mu něco špatného dělo. Stačí dlouhodobější frustrace a depka je na světě.

Frustrace je taková malá mrcha, která o sobě dává vědět vždy, kdykoli po něčem toužíte a nemůžete to mít. Vyhnout se frustraci, znamená jen dvě věci, buďto nic nechtít, nebo zvýšit svoji progresivitu.

Abyste od života přestali žádat radosti, které nabízí, ale které si nemůžete dovolit, např. z důvodů špatné finanční situace, to byste se museli stát, poustevníkem, nebo rovnou mnichem. Dnešní doba je prostě taková, že každá zábava něco stojí, a že člověk je neustále obklopen nějakými lákadly. Málokdo chce žít v zaprděném 1+1, když ví, že ostatní mají třípokojové byty. Málokdo si chce vozit zadek ve starém kombíku, když všude okolo jsou zaparkována krásná nová auta. Jestliže také toužíte mít něco, co je vám nedosažitelné, může vás po čase přepadnout právě ona frustrace, a to už je k depresi jen krůček

Pokud si tedy své touhy chcete ponechat a vyhnout se frutraci, musíte navýšit svoji výkonnost, nebo se odbrzdit.

Pokud se správně odbrzdíte, automaticky tím navýšíte svoji prosperitu, aniž byste museli vynaložit více námahy. Odbrzdění spočívá v tom, že přestanete vykonávat činnosti, jež nepřináší užitek a jen vám kradou čas. Přestanete hrát videohry, sledovat plytké televizní programy, vysedávat po barech a vést duchaplné dialogy s opilými spolustolovníky, chatovat, projíždět erotické seznamky, nebo drbat na Facebooku. Pokud začnete svoji energii vydávat správným směrem, přinese vám vaše snažení kýžené ovoce. Například začnete pracovat na svém sebezdokolování. Vrhnete se na nějaké studium a pustíte se do kultury těla. To vám zvýší atraktivitu a vy se tak budete cítit sebevědomě a žádaně. Sebevědomá žena je aktivní a má úspěch. Úspěšná žena má peníze, přítele, který ji miluje a nemá frustrace, ani deprese.

Deprese způsobená rozvodem, nebo rozchodem je určitě jedna z nejbolestnějších. Tady je rada jediná – musí vyšumět. Čas léčí a to je pravda odvěká. Čas vyléčí samozřejmě i takovouto depresi.

S depresí se můžete setkat, i když se netýká přímo vás. Může postihnout někoho vám blízkého a je vymalováno. Pokud mu pomůžete a on se díky vaší podpoře začne zlepšovat, je to krásné. Horší však je pomáhat člověku, který se utápí v depresích a nechce si nechat pomoci.

Je až překvapivě hodně lidí, kteří si svoji depresi hýčkají. Zní vám to divně? Já myslím, že pro příklad takové hýčkané deprese nemusíme chodit daleko. Někdo z vašeho blízkého okolí ji jistě má a vy ho dobře znáte. Je to člověk, kterému jste se podvědomě začali vyhýbat, neboť i po vámi dobře míněnými radami, kterými se samozřejmě neřídí, mele stále stejnou písničku a otravuje vám život. Každou vaši radu smete pod stůl, a pak jen mele jak je mu těžko, jakou má depku, a jak neví co s tím. Takový člověk vás vysává a není divu, že už mu nechcete zvednout telefon. Pošlete ho k psychoterapeutovi a nenechte se terorizovat.

Podmíněnou depresi se nesnažte zahánět léky, ale zlikvidujte ji tím, že se vrhnete na řešení problému, který vám ji způsobuje. V těžkých začátcích vám zcela jistě pomohou Bachovky, které moji kamarádku okamžitě postavily na nohy a o kterých se chystám napsat hlubší článek, neboť si ho určitě zaslouží.

Naopak s nepodmíněnou depresí šupajděte k odborníkovi. Určitě vám něco předepíše a vhodnou terapií se vám bude snažit pomoci.

Líbil se vám můj článek? Kdykoli mě pozvete na kávičku, podpoříte mojí tvorbu a já vám budu moci častěji přinášet nové články a příběhy.